Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени разкриха какво се случва с мозъка на хората, които пият алкохол

12 декември 2022, 19:36 часа

Необичайно откритие в биохимията на алкохолната зависимост и нейното влияние върху мозъка направиха изследователи от Медицинския факултет на Йейлския университет (САЩ), ръководени от проф. Греъм Мейсън.

Какво се случва с мозъка при консумацията на алкохол

Известно е, че когато алкохолът влезе в тялото, той прониква в черния дроб. Черният дроб разгражда алкохола, образувайки вещества - странични продукти от реакцията. Едно от тези вещества е ацетатът, известен още като оцетна киселина. Чрез кръвта той се транспортира в цялото тяло, достигайки до мозъка.

В резултат на изследването е направен необичаен извод: мозък, който живее само от глюкоза, може също да използва ацетат като източник на енергия, ако достатъчно от това вещество се натрупа в кръвта.

Учени: Пристрастяването към този алкохол е най-коварно

Днес класацията на най-опасните алкохолни напитки се оглавява от коктейлите - те намаляват апетита и вредят на черния дроб. Следва бирата - тя води до бирен алкохолизъм. На трето място е шампанското. Опасността от тази газирана напитка е, че тя почти моментално се абсорбира в кръвта. 

В експеримента са участвали 14 доброволци: 7 - "обичащи да пият" и 7 души, които не пият често (за тази категория хора седмичната доза алкохол не надвишава 36 ml). На доброволците от двете групи е инжектиран разтвор с ацетат, след което в продължение на два часа учените са наблюдават с ЯМР какво се случва с неговите молекули. ЯМР скенерът пропуска вълни през мозъка, които се променят в зависимост от средата, в която се намира белязаният атом: в състава на остатъка от оцетна киселина или извън него.

В резултат на това се оказа, че сивото вещество на хората, които „обичат да пият“, абсорбира ацетат и го разгражда 2 пъти по-интензивно от мозъка на слабо пиещите. Според учените способността на мозъка да извлича енергия от ацетата е една от причините, поради които пристрастените към алкохола хора толкова трудно спират да пият.

Лекар: Това е единственият алкохол, който сваля холестерола, ако се консумира умерено

Мозъкът на тези хора е "свикнал" с допълнителни източници на енергия, пристрастяването към него изисква нова "доза" алкохол.

Очаква се, че чрез повлияване на производството на ацетат (или неговите заместители) е възможно човек да се спаси от алкохолна зависимост.

Важно: Статията не е заместител на балансираното хранене!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес